Vánoční čtení nebo poslech? Vybral jsem čtyři výborné knihy a tři audioknihy

Vánoční čtení nebo poslech? Vybral jsem čtyři výborné knihy a tři audioknihy

Mnoho z vás si na Vánoce bere volno a svátky o pár dní prodlouží. Získáváte tím jedinečnou možnost usednout ke knížce a trochu se dovzdělat nebo uvolnit u krásné literatury. Vybral jsem pro vás čtyři výborné publikace. Knížky na úvod článku jsou edukativního rázu, ale i přesto velmi čtivé. Zbývající dvě nabízí tolik potřebný oddech a relax. Své favority zde najdou podnikatelé, studenti a obecně každý kdo dává knížkám šanci.

O vánocích strávíte moře času na cestách z jedné návštěvy na druhou, tak jsem vybral tři zajímavé audioknihy, určitě hodné poslechu a to i v případě, že jste posluchači začátečníci. Audioknihy a rozhlasové hry poslouchám minimálně hodinu každý den a z velké části mi suplují čtení, na které bohužel nezbývá moc času. Pokud jste ještě žádnou audioknihu nevyzkoušeli, tak to vřele doporučuji.

Jak funguje Google – Eric Schmidt, Jonathan Rosenberg

Mé vánoční čtení. #google #book #christmas #reading #kniha #cteni

Fotka zveřejněná uživatelem Adam Pýcha (@adampycha),


Začnu svou první volbou pro tyto Vánoce. Kniha Jak funguje Google nabízí komplexní pohled na fungování této společnosti, přemýšlení jejích zakladatelů a členů top managementu. Pro marketéry, podnikatele a každého kdo se motá kolem online světa je to doslova povinná literatura. Byť jsem knihu zatím pouze prolistoval a přečetl první kapitoly, tak již vím, že se stane hodnotnou součástí mé knihovny.

Rychločtení, rychlostudium, info management – David Gruber

Jste si jisti, že umíte pracovat s textem? Dokážete si zapamatovat psaný text a extrahovat z něj pouze nejpodstatnější informace? Nešlo by číst text rychleji a s mnohonásobně lepším efektem? Mnoho z vás si tuto otázku zřejmě ani nepoložilo. Proto doporučuji jedinečnou publikaci nejen o rychločtení. Koupil jsem si jí před mnoha lety a nedám na ní dopustit. Budete-li mít vůli, tak vám pomůže lépe pracovat s texty a obecně informacemi, které každý den hltáte. Bez přehánění se jedná o revoluční knihu.

Cesta – Cormac McCarthy

Sliboval jsem doporučení oddechové knížky. Cesta to splňuje tím, že se jedná o beletrii. Nicméně její téma už je vážnější a atmosféra extrémně hutná. Cormac McCarthy patří mezi velikány americké literatury a Cesta je jednou z jeho nejúspěšnějších publikací, nejen díky výbornému filmovému zpracování. McCarthy vypráví fascinující a velmi netradiční lidské příběhy, byť čtenáři neodpovídá na všechny vyřčené otázky. Musíte nad příběhem přemýšlet, sledovat každou větu či náznak a řadu věcí si domyslet. Jednoduše v knize odpověď nenaleznete.

Proč na vánoční čas doporučuji knihu pojednávající o konci lidské civilizace? Po jejím přečtení si budete vážit i takových drobností jako čisté vody, tepla domova a dostatku jídla ve vaší lednici. O vánocích má člověk přemýšlet o svém životě, tak tady máte ideální základ pro vaše úvahy.

Zmizelá – Gillian Flynnová

Přiznám se. Spisovatelky příliš nevyhledávám. Ani nevím čím to je, ale celý život čtu výhradně autory mužského pohlaví. Náhodou se mi dostala do ruky knihy Gillian Flynnové a objevil jsem jednu z nejlepších spisovatelek posledních let. Zmizelá je ukázkovým příkladem dokonalého thrilleru postaveného na dvou silných charakterech. Možná jste již viděli film, který překvapivě věrně dokresluje atmosféru knihy. Přesto si troufám říci, že knižní předloha je o několik levelů výše. Dokonalá kniha.

Audiokniha: Duna – Frank Herbert

Mám několik přátel, kteří odmítají sci-fi ve všech jeho podobách. Ať už se jedná o filmy, hry či knihy. O mnohé se tím ochudí a v případě Duny to platí dvojnásob. V různých žebříčcích sci-fi beletrie se Duna řadí na pomyslný vrchol a je to naprosto zasloužené umístění. Mocenské boje napříč galaxií jsou lahůdkou pro každého posluchače, libujícího si v politických stínových hrách s dopaden na životy milionů lidí.

Audiokniha: Pište jako copywriter – Otto Bohuš

I v segmentu knih do ucha nejdete odborné knihy s vysokou přidanou hodnotou. Jako nejlepší příklad jsem zvolil Piště jako copywriter od Otta Bohuše. Napsání skvělého textu není umění, ale řemeslo. Dá se to naučit a natrénovat. Praktické rady a z našeho prostředí autor podává poutavou a snadno pochopitelnou formou. Rozhodně doporučuji i pro nepsavce.

Audiokniha: Hra o trůny – G.R.R. Martin

Tento článek bych chtěl uzavřít svou srdcovou záležitostí. Miluji audioknihy, které nejsou zkráceny a jde o kompletní načtenou publikaci. Pokud má kniha stovky stran, může poslech trvat i mnoho desítek hodin. Písně ledu a ohně čítají již pět audioknih s celkovou délkou cca 200 hodin.

Určitě to není poslech pro každého, ale já osobně neznám lepší způsob relaxace, než se ponořit do fantastického světa válek o železný trůn. Byť se jedná o čistokrevnou fantasy literaturu, tak spíše připomíná středověký historický epos. Audioknihu rozhodně dokáží skousnout i konzervativnější čtenáři / posluchači.