Test a recenze Lenovo IdeaPad 700 - Dostatek výkonu v kompaktním těle

Test a recenze Lenovo IdeaPad 700 – Dostatek výkonu v kompaktním těle

Pryč je doba, kdy byl výkon reprezentován těžkým a neohrabaným šasi. Na trhu naleznete mnoho laptopů, které zvládnout i náročné aplikace či hry a přesto jsou relativně mobilní. Vrhl jsem se do testu a recenze Lenovo IdeaPad 700. Tento notebook nabízí velký display, slušný výkon procesoru, obstojnou grafiku a váhu 2300 gramů. Vyplatí se ho koupit? Jaká konfigurace je zajímavá? A pro koho je určen?

Testovaná konfigurace Lenovo IdeaPad 700:

 • Intel Core i7 6700HQ Skylake
 • 15.6″ LED 1920×1080 IPS antireflexní
 • RAM 8GB DDR4
 • NVIDIA GeForce GTX 950M 4GB
 • HDD 1TB 5400 otáček
 • Konektory: 1x HDMI, 1x USB 2.0, 2x USB 3.0, LAN, Combo Audio Jack, čtečka karet
 • Data: WiFi 802.11ac, Bluetooth v4.0.
 • Bez mechaniky
 • Baterie: 45 Wh
 • OS: Windows 10
 • Obsah balení: nabíječka, zařízení, manuál
 • Doporučuji koupit na Alza.cz

Pro koho je IdeaPad 700 ideální?

Když jsem tento počítač poprvé držel v ruce, tak jsem si nebyl jist, zda se jedná o herní zařízení nebo konzervativnější multimediální notebook pro širokou základu uživatelů. Pravdou je spíše to druhé. Lenovo IdeaPad 700 bych určitě doporučil, pokud hledáte hlavní pracovní stanici s dostatkem výkonu na střih videa, grafické programy a obecně jakékoliv náročnější aplikace. Díky výkonné grafice si užijete i hry, byť musíte rozumně volit vhodnou konfiguraci. O tom se rozepíši v závěru článku. Brzy budu publikovat recenzi Lenovo IdeaPad Y700, což je v podstatě bratříček tohoto modelu. Hlavním rozdílem je téměř konvenční vzhled, který z IdeaPad 700 dělá počítač použitelný i pro konzervativnější majitele.

Kdo tento počítač nejlépe využije:

 • Pracujete na PC většinu dne a potřebujete výkon i pro náročné aplikace
 • Máte rádi hry, ale nepotřebujete hrát na nejvyšší detaily a nejnovější pecky
 • Oceníte větší obrazovku a PC potřebujete přenášet

Není vhodný:

 • Pro hardcore hráče
 • Jako lehké mobilní zařízení

Konstrukce a design

IdeaPad 700 je překvapivě tenké zařízení a lehké zařízení. Samozřejmě ho nelze srovnávat se super tenkými ultrabooky, jako je kupříkladu Yoga 900, ale na téměř herní laptop je to slušný výkon. Na úkor tenkého těla musíte oželet optickou mechaniku. Jsem přesvědčen, že to v dnešní době opravdu není výrazná nevýhoda. Váha 2,3 kg to plně vynahrazuje.

Laptop přiznává svou příslušnost k modelové řade IdeaPad. Vybočuje hlavně díky výrazným reproduktorům, které celkový design oživují. Celkově působí laptop pevně a zacházet sním můžete bez zbytečných obav. Kloub displeje by mohl být tužší, ale v potřebných polohách drží.

Hlavní přednosti Lenovo IdeaPad 700

Jako celek jsem hodnotil počítač velmi kladně. Určitě vás nezklame antifeflexní 15.6″ LED 1920×1080 IPS displej. Je jednoduše vynikající. Nabízí realistické vykreslení barev, dostatek jasu a skvělé pozorovací úhly. Lze na něm najít minimum negativ. Výkon procesoru je naprosto dostatečný a použitá grafická karta je rozumným kompromisem. Samozřejmě si nemyslete, že nastavíte nejvyšší detaily a vše půjde plynule. Musíte si s nastavením trochu pohrát, ale většina her bude hratelných. Méně náročné hry půjdou krásně plynule.

Musím znovu zdůraznit tenký profil zařízení. Jestli má Lenovo IdeaPad 700 nějakou výhodu, tak je to nízká hmotnost a dostatečně pevné šasi. Klávesnice je akceptovatelná, na touchpad si budete muset zvykat (občas nereagoval dobře na gesta) a příjemné je i podsvícení.

Provoz

Nyní se dostáváme k nejdůležitější části článku. Testovaná konfigurace nedisponovala SSD diskem a opravdu jsem byl napnutý, zda mi to bude vadit či nikoliv. Nemohu říci, že by byl počítač pomalý jako šnek, ale osobně bych si variantu bez SSD asi nezakoupil. Několikrát se mi stalo, že systém nabíhal několik minut, což už by dnes neměl být standard. Průměrně systém naběhl asi za minutu až dvě. Je celkem jedno, zda máte 8 nebo 16 GB operační paměti nebo procesor řady i5 či i7. Bez SSD z počítače maximum nevymáčknete.

Windows 10 jsou dle mého názoru opravdu povedený systém a tomuto počítači sluší. Lenovo příliš nezaneřádilo IdeaPad 700 doplňujícím softwarem, což je výrazné plus. Testoval jsem grafické programy, střih videa, nainstaloval jsem několik novějších a starších her. Výsledky byly akceptovatelné. Baterie průměrně vydržela tři až čtyři hodiny provozu, což není špatné.

Jakou konfiguraci si koupit?

Nejlevnější a nejméně výkonná konfigurace nedisponuje SSD diskem, je osazena méně výkonnou grafikou a slabším procesorem. Doporučil bych ji pouze v případě, že hledáte primárně pracovní nástroj. Hry budou spíše doplňkem vašich aktivit. Přesto se na ní podívejte.

Dostatek výkonu, ale bez SSD hardisku. Jedná se o konfiguraci, kterou jsem testoval já. Stojí za úvahu, pokud považujete rychlý SSD hardisk za zbytečnost.

Nekompromisní rychlost a výkon. Mezi nejlevnější a nevybavenější variantou je rozdíl cca 7 tisíc. Vyplatí se připlatit si? Určitě ano. Chcete-li z tohoto zařízení vymáčknout maximum, tak si udělejte radost nejvybavenější variantou.

Závěr: Koupit či nekoupit?

Myslím si, že s nejdražší variantou opravdu chybu neuděláte. Chcete-li ušetřit, tak investujte raději do varianty, kterou jste testoval. Nebudete-li laptop srovnávat s konkurencí disponující SSD hardisky, tak budete spokojeni a Lenovo IdeaPad 700 bude sloužit spolehlivě.