Ilustrační obrázek - Sumář roku 2013 - Adam Pýcha

Rok se s rokem sešel

Někdy mám pocit, že život kolem mě uhání zběsilým tempem. Snažím se s ním držet krok a snad se mi to zatím daří relativně obstojně (byť se občas zadrhnu a potřebuji promazat). V povaze mám touhu mít vše pod absolutní kontrolou, a když vidím, že vše jde jak má, tak se cítím opravdu spokojeně. Každý uplynulý rok mě ale přesvědčuje o tom, že jsem jen loutkou, která má někdy loutkáře s podobnou náturou jako mám já, ale alternuje mu i značně rozdílné individuum, se zálibou v neočekávané improvizaci. S tím asi už nic neudělám a zbývá tedy jediné. Hrát co nejlépe role, které mám přiděleny a i bez naplánovaného scénáře předvést opravdovou show.

Jaký pro mě byl rok 2013? Příliš často nebilancuji, protože se snažím žít přítomností, ale k výsledku se snad dopracuji vypíchnutím několika zásadních okamžiků. Metoda je tedy jasná a je možné se pustit do analýzy.

  • Navštívil jsem Istanbul ve společnosti Tomáše Vlachopulose a průvodcem nám byli Viktor Chvátal a Jakub Šoka. Zhodnocení: Není nic lepšího než cestovat s přáteli, kteří jsou stejně šílení jako vy a nebojí se to přiznat.
  • Dokončil jsem bakalářské studium. Zhodnocení: Pocit nekontrolovatelné euforie vystřídal realismus, ale děkuji všem mocnostem astrálním i pozemským, že jsem mohl studovat politologii ve společnosti těch nejlepších lidí, které jsem měl tu čest poznat.
  • Celý rok jsem pomáhal vést projekt iParťák a založil jsem iParťák s.r.o. Zhodnocení: Náhody neexistují, proto musím spoléhat na prozřetelnost. To že jsem narazil na Jiřího Rosteckého bylo tak zásadním okamžikem v mém životě, že to vytvořilo nejméně jeden nový tektonický zlom. Je sice pravda, že se známe již od roku 2012, ale až tento rok ukázal a jasně definoval naše společné směřování.
  • Kristýna Kubátová mě stále ještě toleruje. Zhodnocení: Je fascinující, že na světě existuje bytost, která již více než šest let akceptuje mou neustálou přítomnost, byť je to často úkol velmi obtížný.
  • Zvěřinec se rozrostl na tři tvory. Zhodnocení: Již pouze pes mi stačí k naprosté spokojenosti (možná ještě vačice).

Určitě bych si vzpomněl na řadu dalších momentů, které byly důležité, ale potom by tento článek byl nesnesitelně dlouhý a je zázrakem, že čtenář došel až sem. Vzdávám vám holt.

Rok 2013 byl pro mě nezapomenutelný. A již nyní si uvědomuji jeho hlavní přínos. Jasně mi ukázal budoucí cestu (nebo možná pouze připomenul) a já se na ní nyní vydávám s pověstným hloupě pozitivním úsměvem na tváři.