Náhledový obrázek - článek Najdi si v podnikání zábavu, tam kde ji nikdo nehledá (autor Adam Pýcha)

Najdi si v podnikání zábavu tam, kde ji nikdo nehledá

Každý z nás je seskupením unikátních vlastností a dovedností. Bohužel se často stává, že postupem času zapomeneme na to, co nás bavilo a v čem jsme vynikali. Může to být způsobeno studiem na vysoké škole, které nás jednoduše vrhne jiným směrem, nebo prací a podnikáním. Nenajdeme si čas na to se zastavit a důkladně zamyslet nad tím, v čem vynikáme a co nás vlastně baví.

Za vším hledej ženu

Je neděle ráno a já mám klasicky otevřený počítač na jídelním stole v kuchyni. A manželka se mě zeptá, proč si nepustím ke snídani nějaký seriál nebo nedělám něco, co mě baví. Chvilku předtím mě sledovala a viděla, že opět vyplňuji nějaké tabulky a zasílám e-maily.

Odpověděl jsem jí, že dělám, co mě baví, a opravdu tomu tak bylo. Nedělní ráno jsem si vyčlenil na personální otázky našeho týmu. Odpovídal jsem na žádosti o spolupráci, ověřoval jsem stav zpracovatelů, jejich vytížení a hledal jsem nové tváře, se kterými bych chtěl navázat spolupráci. Všechna tato data jsem si důkladně evidoval a u každého jména jsem si poznamenal, jak komunikace probíhá, proč je úspěšná, či naopak neúspěšná. Moc dobře vím, že z dlouhodobého hlediska jsou to neocenitelná data.

Jádro pudla

Následně jsem se nad její otázkou zamyslel podrobněji. Jaké činnosti spojené s podnikáním mě baví a jaké dělám pouze z nutnosti a povinnosti? Automaticky si nechávám na večery nebo rána o víkendech práce, které jsou spojeny s personálními otázkami našeho týmu nebo analytickou prací s daty o našich zákaznících. Jedná se o důležité úkoly, které je nutné vykonat, ale zpravidla se na ně nedívám jako na práci, ale spíše jako na zábavu, kdy spojuji příjemné s užitečným.

Gmail, Activinbox, Toshiba a jedna kočka. Nejvěrnější pomocníci.

Fotka zveřejněná uživatelem Adam Pýcha (@adampycha),

Přestože pracuji, tak mě tato činnost nabíjí energií. Získávám tedy čas navíc, který bych jinak musel investovat do jiné formy relaxace, která je nutná, abych mohl načerpat nové síly a elán. Je naprostá pravda, že podnikání by mělo bavit. Nicméně si nemyslím, že je reálné, aby člověka bavilo vše, co je s podnikáním spojeno. Zpravidla se časem objeví činnosti, které budete bytostně nesnášet, ale přesto je důležité se jim věnovat. A v tento moment by měly přijít na scénu aktivity, které Vás z nějakého důvodu baví, máte v nich zalíbení či jste si z nich udělali hru.

Já si dávám dlouhodobé a krátkodobé úkoly. V současnosti kupříkladu posilujeme tým programátorů a textařů. Mám přesně stanoveno, koho hledáme, jaká máme kvalitativní kritéria a kdy by se měly podepisovat smlouvy. Vše se snažím dělat maximálně systematicky a velmi mi to připomíná čas, kdy jsem si před 10 lety jako teenager vytvářel a editoval velkou sbírku hudby. Dokázal jsem u počítače sedět desítky hodin a podle abecedy a žánrů třídit kapely, které jsem vůbec neposlouchal. Měl jsem pouze radost ze struktury, kterou jsem vytvořil.

To, co mě bavilo jako dítě, mě ale baví i nyní. Lidé se příliš nemění, ale spíše zapomínají. Já jsem si dokázal nalézt zábavu v práci, která by mým kolegům mohla připadat ubíjející a časově extrémně náročná. A to je dobře. Pokud si každý dokážeme nalézt alespoň jednu věc, která je pro nás snadná a příjemná, tak zůstane dostatek sil na úkoly, které se nám již příliš plnit nechce…