Ilustrační obrázek - článek Adam Pýcha

Můj první měsíc s Google Play Music – je to skvělé, ale…

Když jsem se více než před měsícem dozvěděl, že je možné zdarma vyzkoušet novou službu Google Play Music, tak jsem byl nadšen. Jako mnoho dalších jsem si prošel určitým vývojovým kolečkem a vystřídal jsem několik médií a způsobů získávání nových tónů. Audiokazety mě již téměř minuly, obligátní cédéčka mě provázela relativně dlouho a zásadními se staly mp3ky stažené pro vlastní potřebu a v poslední době magická LP.

Moje nadšení v kolektování a třídění dospělo do fáze, kdy jsem až fanaticky stahoval a objevoval všechny žánry od řeckého metalu po ruský rap. Chtěl jsem mít po ruce okamžitě interpreta, na kterého jsem měl náladu, ale stálo mě to až příliš času, který snad může člověk nalézt na základní či střední škole, ale pak začne rychle mizet.

Zde musím udělat malou vsuvku, abych nebyl označen za sprostého zloděje hudby. Za hudbu jsem platil hodně, platil jsem rád a platím stále, ale moje nadšení bylo jednoduše příliš velké, aby mohlo být uspokojeno pouze koncertem či obchodem.

Vyzkoušel jsem mnoho databází hudby, hudebních serverů atd. Každý měl nějaké výhody a nevýhody, ale jejich forma byla více či méně jiná než u Google Play Music. Reálná databáze hudby byla vždy spíše menší a hlavně jsem je využíval pro hledání tematicky příbuzných interpretů či vytváření nějaké své hudební historie – jako je tomu kupříklad na Last.fm

Teď již ale o Google Play Music

Pro uživatele se tato služba dělí na dvě zásadně odlišné sekce – Obchod a Moje hudba. Myslím, že nemusím nějak složitě vysvětlovat funkce, které nabízí Obchod. Jednoduše lze zakoupit jednotlivé skladby či celá alba. Ta jsou poté v uživatelově vlastnictví, uložena v jeho knihovně a může s nimi nakládat dle libovůle – což znamená, stahovat si je či pouštět online. Ceny jsou dle mého názoru nastaveny stále relativně vysoko, ale naleznete zde celá alba za 90 Kč což je již přijatelná částka. Nicméně jednu skladbu za 30 Kč považuji již za dost předraženou vzhledem k povaze celé služby a trhu s hudbou.

Mnohem zásadnější je sekce Moje hudba. S účtem Naplno získávám přístup k několika milionům skladeb a to za měsíční poplatek 129 Kč. S měsíčním odstupem považuji tuto částku za velmi rozumně zvolenou a opravdu nízkou. Uživatelé mohou využít okamžitý poslech skladeb v prohlížeči, vytvářeti si svou knihovnu hudby a seznamy skladeb. Důležitou funkcí je také rádio. Plně Google Play Music uživatelé využijí společně s chytrým telefonem, kde mě velmi potěšilo, že lze vybrané skladby uložit přímo do zařízení. Jednoduše si doma na wifi uložíte skladby a šetříte si fup limit u tarifu. Ovládání je velmi intuitivní a pochopíte ho během pár minut. Po měsíci v podstatě každodenního využívání jsem, ale přesvědčen, že Google ještě může zapracovat na hodně drobnostech, které by z této služby udělali opravdu posluchačův sen.

Co zlepšit?

  1. Tuzemská vs. Zahraniční scéna – Databáze je opravdu obrovská a lze nalézt obdivuhodné množství skladeb, ale brzy zjistíte, že rozhodně nelze říci, že naleznete vše. Nabídka Českých a Slovenských interpretů není špatná, ale bude potřeba ji ještě významně doplnit a to napříč všemi žánry.
  2. Chyby – V takto obrovské databázi se určitě objeví, ale je jich překvapivě hodně. Špatné roky vydání, špatně uvedení interpreti atd. Relativně nepřehledně jsou tříděna interpretova alba, kde je absolutní absence dělení na studiové nahrávky, singly, výběrovky, rarity atd.
  3. Nezapojení komunity – V podstatě vše co píši, by dokázala vyřešit aktivní komunita, která by obratem na chyby upozornila nebo je napravila. Tu zatím Google ignoruje a bez ní se dle mého názoru vývoj nebude ubírat tím správným směrem.
  4. Žánry a doporučení – U mnoha interpretů jsem byl překvapen špatně zvolenými žánry a podobnými interprety, které služby nabízí. Pokud nebude možné přidělovat ke kapelám štítky (jako je tomu na Last.fm) tak nikdy nebude vyhledávání dokonalé. Stejně problematické jsou i nejoblíbenější skladby, kde je často žebříček naprosto rozhozen jedním novým albem a naprosto ignoruje starší, byť legendární kousky.
  5. Málo nebo žádné statistiky – To se týká uživatelů i interpretů. Google získává obrovské množství dat, která by mohl efektivně využít. To se zatím neděje.

Věřím, že tato skvělá služba se bude dále rozvíjet, protože vidím obrovský potenciál. Využíváte Google Play Music? Jak se vám líbí?