Knižná závisláci - jedna skupina vládne všem

Měsíc s Knižními závisláky. Jedna skupina vládne všem

Poslední roky bojuji při psaní článků s relativně velkým problémem. Témata, kterými se zaobírám, jsou natolik široká či komplexní, že sám sebe podezřívám z následného zjednodušování a tedy ochuzení čtenáře o jádro pudla. Ani v tomto případě tomu není jinak, ale já se přesto pouštím do lítého blogerského boje. Držte si palce, ať vyhraji.

Tak tenhle hurikán jsme na FB spustili…

V dnešní době se už téměř nikdo nepozastaví nad tím, že na Facebooku může velmi rychle vzniknout komunitní skupina, která sdružuje tisíce, desetitisíce či ještě větší množství lidí. Naši Knižní závisláci jsou ovšem jiní. Skupinu jsem zakládal na konci roku 2018 s tím, že pouze vytvoříme nový prostor, který bude ideální na diskuzi o skvělé literatuře.

Takto si skupina poklidně žila několik měsíců a vlastně jsme ji nechali úplně volné pole působnosti. Získala několik set členů, které nyní můžeme označit za první objevitele, průkopníky a starou gardu! Těm všem děkuji. Tento čas byl naprosto zásadní. Zjistili jsme, že literatura je stále tématem a hlavně se o ní lidé nebojí psát. Chtějí sdílet své prožitky, zážitky a chtějí se inspirovat.

Naše Facebook page je skvělá, ale k diskuzi se nehodí. Náš Instagram patří mezi nejlepší v ČR, ale opět si na něm příliš nepopovídáte. Díky Knižním závislákům vznikl prostor, kde se necenzuruje, otevřeně diskutuje a kde si nehrajeme na literární kritiky. Milujete thrillery? Sdílejte! Milujete erotické romány? Chci slyšet doporučení! To platilo od počátku skupiny. Z pozice knihkupectví KNIHY DOBROVSKÝ, které je patronem Knižních závisláků, do ní nijak nazasahujeme. Je to jednoduše místo pro všechny milovníky knih.

Nechť show započne!

Naprosté šílenství ovšem začalo až s Velikonoci 2019. Uvědomil jsem si, že je nálada ve skupině opravdu unikátní a její uživatele spojuje mnohem více, než-li pochybné online sociální bubliny. Knižní závisláci se měli rádi. Nebáli se setkat. Chtěli slyšet názory ostatních. Tak proč to neudělat větší?!

Na Velikonoce jsem připravil v podstatě během hodiny obrovskou slevovou akci, která neměla v dějinách našeho e-shopu obdoby. Chtěl jsem všem závislákům poděkovat, že společně sdílejí své nadšení. Co se ovšem začalo dít?

K závislákům se začali připojovat stovky dalších a dalších nadšenců. Najednou měla skupina tisíc členů, dva tisíce členů a rostla dál. Museli jsme přidat další akce, aby byl ukojen hlad nových nadšenců a skupina se začala měnit. Jak ovšem?

Možná byste si mysleli, že při několikanásobném růstu členů musel zmizet jedinečný pocit závislácké sounáležitosti. Musel zmizet ten krásný duch okamžiku… To se však nestalo! Počet příspěvků od závisláků se začal zvětšovat. Objevila se první velká diskuze, druhá diskuze a nyní jich jsou již desítky. Lidé objevují nové autory, nové příběhy a nové zážitky. Naprosto sami se začali titulovat jako závisláci a já u každého příspěvku skáču nadšením.

Jednou závislák – navždy závislák

Nenapadlo by mne, jak obrovské množství inspirace a skvělé nálady mohou lidé společně sdílet. Za několik týdnů máme tak na rok dopředu poznatky, které hodnotí naše služby a literaturu obecně. Všechny se snažíme reflektovat a i závisláci vidí, že se postupně dáváme do běhu. Mohou napsat kdykoliv a kdekoliv. Jejich hlas bude vyslyšen.

KNIHY DOBROVSKÝ jsou knihkupectvím, které miluje dobrou literaturu a pracují zde ti nejlepší lidé. Nechci aby to působilo jako fráze, ale je to fakt. Stačí se podívat, jak nadšeně se zapojují do této skupiny a jak skvělé věci dokáží vymyslet. Všichni jsou společně závisláci na dobré literatuře, takže skupina může pouze růst a bude přinášet pouze další dávky radosti.

Začali jsme plánovat setkání závisláků a věřím, že budou úspěšná. Díky jedné jediné skupině jsem zažil již mnoho skvělých momentů a další budou jistě následovat. Když dokáží lidé napsat, že si kupují letenku, aby mohli být na našem setkání? Spojovat se na velké nákupy, byť se nikdy osobně neviděli? Každý tento okamžik je nezapomenutelný.

Děkuji všem závislákům, že mohu být součástí komunity, která je lepší, než jsem si dovedl představit. Čekají nás krásné měsíce, roky a desetiletí. Tak přísahám a já slovo umím dodržet! Naše závislost nás spojuje…

A ještě slovo na úplný závěr

Dva konce jsou vždy lepší než-li jeden! Závisláci mne donutili přemýšlet. Pokud mou osobu sledujete delší čas, tak víte, že sám píši. Píši povídky a mám připraveno několik rukopisů, které vyjdou knižně. Mnoho práce a dalších aktivit ovšem způsobují, že již roky odbíhám od rozdělané práce a mé příběhy stále čekají na své konce.

Když jsem mohl z blízka vidět a sdílet nadšení, které knihy opravdu mohou přinášet, tak jsem si uvědomil, že jsem ke svým příběhům nefér. Musí být dokončeny. Čekají tisíce čtenářů, kteří je chtějí číst a společně prožívat. Je to má povinnost. Proto jsem se pustil do práce… je to má Druhá šance.