Doller - Rozhovor - Jan Emler

Rozhovor s Honzou Emlerem – O motivačním diáři DOLLER a úspěšné cestě na Startovač

Každý z nás má nějaké sny a cíle. Bohužel se často stává, že se na cestu k jejich vyplnění nikdy nevydáme nebo zůstaneme v její polovině. To se snaží vyřešit motivační diář DOLLER, jehož tvůrci jsou Honza Emler a Jiří Doležal. Jedná se o přenosného motivačního kouče, kterého bez problémů dáte do tašky a rozhodně vás nebude za neúspěch peskovat. Jak se nápad na motivační diář zrodil? A kam projekt směřuje? Na to mi odpovídal Honza Emler.

Ahoj Honzo, nemohu rozhovor začít jinak, než gratulací k dosažení 100 % cílové částky na Startovači. Do konce ještě zbývá 15 dní a už máte vybráno více než 270 000 Kč. Čekal jsi, že dosáhnete úspěchu tak brzy?

Mockrát děkujeme a hlavně děkujeme i všem, kteří DOLLER podpořili. Opravdu si toho vážíme.

To nečekal nikdo z nás, je to úžasné. Věřili jsme, že částku vybereme, ale ne, že to bude v tak krátkém časovém horizontu.

Na Startovači jsou desítky projektů, ale nelze říci, že každý uspěje. Radili jste se s někým o nejlepší možné strategii, jak zaujmout potenciální přispěvatele?

Snažili jsme se i využít rad od lidí, kteří v marketingové oblasti fungují delší dobu. Přeci jen naše specializace se doposud ubírala jiným směrem. Nějakou dobu jsme pak taky strávili studiem právě těch úspěšných projektů, jak na Startovači, tak i na Hithitu. Kde jinde brát také inspiraci, než od těch nejlepších.

Jakým způsobem jste kalkulovali optimální cílovou částku, které je potřeba na Startovači dosáhnout? Nebáli jste se, že je cílová částka příliš vysoká nebo naopak nízká?

Určení cílové částky pro nás nebylo až tak těžké. Peníze jsme potřebovali pouze na pokrytí výrobních nákladů. Ty jsou sice větší než 175 000 Kč, ale tým Startovače se obával, že takovou částku nevybereme, takže jsme ji nakonec “lehce” snížili.

DOLLER je už v tiskárně, ale předpokládám, že k realizaci nápadu to byla dlouhá cesta. Jak se vůbec nápad zrodil a vycházel z nějaké reálné potřeby, kterou jste s Jiřím cítili?

Dlouhá cesta, byť dost  nevědomá. Potřeba vycházela z našich úspěchů a hlavně neúspěchů. Oba jsem velcí snílci, ale zároveň víme, že bez tvrdé práce na sobě to nejde. Chtěli jsme se dále posouvat, a proto jsme hledali vhodný nástroj, který by nám s tím dokázal pomoci. Potřebovali jsme zvládnout time management, osobní rozvoj. Na trhu se určité možnosti objevují, ale pořád nám v nich něco chybělo, nebo přebývalo. A tak jsme se rozhodli vytvořit  si vlastní.

V několika rozhovorech jsem se zaměřoval na střet studia a reálné praxe. Nedá mi to tedy, abych se tě nezeptal, zda jsi studoval a zda měla vysoká škola nějaký podíl na vzniku DOLLERU?

Vlastně pořád ještě studuji, jsem studentem 5. ročníku na České zemědělské univerzitě v Praze, obor Projektové řízení. A tuto otázku slýchám často. Bez mého studování na vysoké škole by zaručeně takový projekt nikdy nevznikl, ani bychom se s Jiřím nepotkali. Myslím, že vysoká škola se na našem projektu podílela důsledností na time management a vůli k dosažení cíle, ale také důsledností na sebemotivaci. A to tím, že vás spoustu věcí nenaučí, ale ukáže vám cestu, jak se je naučit. Tím nás učí být lepšími, pokud ji tedy necháme.

Mluvit o DOLLERU, jako o pouhém zápisníku, by bylo špatně. Jedná se o nástroj, který má pomoci naplnit cíle a sny svého vlastníka. To je velká výzva. Jak mi tedy v praxi DOLLER pomůže a kdo všechno se podílel na jeho koncepci? Oslovili jste nějaké specialisty na osobní rozvoj?

DOLLER klade důraz na vizualizaci, tedy všechny cíle a sny si zapisovat, malovat, vlepovat apod., protože zapsáním cílů se zvyšuje produktivita práce o 10-25 %. Čím kreativnější styl zaznamenávání, tím lepší. Donutí tě se zamyslet nad tvou budoucností a zároveň ti poskytuje každý měsíc prostor na zhodnocení dosavadního posunu. Pomůže ti krotit své výdaje a utuží tvé vztahy s blízkými, protože ti pomůže nezapomenout se jim ozvat. Nabídne ti prostor na poznámky, takže pokud tě na cestách napadne něco geniálního, můžeš si to rovnou zapsat. A máš tak vše na jednom místě.

DOLLER jsme z počátku tvořili pouze sami dva, ale postupem času jsme do vývoje zapojovali i své kamarády, kteří nám poskytovali zpětnou vazbu a zajímavé připomínky.

Z mého pohledu je DOLLER podnikatelský projekt. Je to tak nebo je pro tebe něčím jiným?

Pro mě je to pořád studentský projekt, i když má všechny aspekty podnikatelského projektu. Je to navozeno hlavně tím, že jsme pořád studenti a musíme se toho ještě spoustu naučit, abychom se mohli vidět jako profesionální podnikatelský projekt.

První fázi jste úspěšně zvládli. Dokázali jste vybrat cílovou částku. Nyní budete mít velkou honičku, aby měli podporovatelé svůj DOLLER pod vánočním stromečkem. Jaké máte ale plány pro rok 2016? Kde všude bude DOLLER k dostání?

První fáze bude končit právě tím stromečkem, což bude asi těžší, než se dostat na Startovač. Ale těšíme se na to.

Začátkem příštího roku bychom chtěli mít DOLLER přeložený do několika cizích jazyků. Také bychom rádi splnili přání, které se týkají více barevných variant v naší nabídce.

Nyní už mohu položit hypotetickou otázku. Co byste dělali, pokud byste na Startovači neuspěli. Zůstal by DOLLER u ledu? Měli jste nějaký krizový plán?

Pokud bychom neuspěli, tak by se DOLLER zrodil později. Jelikož věříme v jeho smysl pomoci lidem, tak bychom ho těžce opouštěli. Naopak bychom se pokusili poučit ze svých chyb a zpětné vazby, aby se v budoucnu neopakovaly. A zkusili bychom to jinou cestou, aby se dostal mezi lidi a mohl jim pomáhat plnit si své sny.

Na závěr se musím zeptat na vaše role v projektu. Jste na něj dva, tak by mne zajímalo, jak máte rozděleny kompetence.

Samozřejmě jsou oblasti, které spíše spadají pod jednoho, nebo druhého z nás. Jirka se stará hlavně o komunikační a finanční stránku DOLLERu a já zase o vizuální stránku. Ale v závěru končíme u toho, že si i v tomto lezeme do zelí a snažíme se převážně pracovat jako tým a řešit vše společně.

Honzo moc ti děkuji za odpovědi a už se těším, až mi přijde můj první DOLLER. A čtenářům připomínám, že projekt je možné stále podpořit na Startovači a získat tak pomocníka k dosažení svých cílů.