Natočit, sestříhat, publikovat… ale jak na to?

Video se stává stále populárnějším formátem obsahu. Jsme svědky vzniku nových projektů, které na videu staví, a video je obecně jedním z nejdůležitějších formátů na internetu vůbec. I my jsme při přípravě rozhovorů měli tento fakt na paměti, ale často jsme byli překvapeni, jak složité mohou některé postupy být.

Nahrávat video umí v dnešní době téměř jakékoliv zařízení. Na nejnovější iPhony jsou natáčeny skvělé YouTube kanály a vše vypadá relativně hravě a snadně. V tomto článku se ale nechci věnovat konkrétním technickým záležitostem. Na ty přijde řada později. Nyní bych rád obecně přiblížil postup přípravy natáčení a obecná doporučení, která se nám osvědčila.

Jeden člověk stačí

Na natočení rozhovoru, spotu či reportáže nepotřebujete nutně tým specialistů a štáb, který zrovna přijel z natáčení nového Avatara. Od počátku jsme chtěli všechny postupy nastavit tak, abychom zvládli většinu věcí sami a nepotřebovali neustálý dohled specialistů. Tuto ideu se nám z části podařilo dodržet, byť to není vždy tak úplně jednoduché.

Jako naprosto zásadní se ukázala doporučení specialisty v prvotní fázi, kdy byla nakupována technika, kterou představují světla, kamery, mikrofony a nahrávací zařízení na zvuk. V nepřeberném množství produktů se nemá člověk šanci zorientovat a je velmi pravděpodobné, že nakoupí chybně.

Adam Pýcha - článek: Natočit, sestříhat, publikovat... Ale jak na to?

Naštěstí jsme měli oporu v postavě Petra Špetly, kterého známe z našeho působení v Olomouci. Potkali jsme se náhodou, ale ukázalo se, že toto setkání bylo velmi prospěšné. Během několika e-mailů jsme věděli, jaké fotoaparáty máme zakoupit a vybrali jsme i další doplňující produkty. Následovalo osobní setkání, kdy jsme společně s Petrem vše nastavili, on nás zaučil do základních pravidel natáčení rozhovorů a pomohl připravit studio pro testovací natáčení.

Jak dlouho by to trvalo bez jeho pomoci? Odhaduji tak měsíc testování a zvýšení nákladů o desítky tisíc, protože by nebylo možné zakoupit vše napoprvé dobře. Je tedy důležité důvěřovat specialistům a určitě neváhat za jejich konzultace zaplatit. Ušetříte si mnoho nervů a starostí. My vše konzultovali s několika a dodnes se s mnoha dalšími radíme.

Zvuk je dlouhý příběh

Počítejte s tím, že některé věci neodhadnete a ukáže je až čas. Netušili jsme kupříkladu, jakou akustiku bude mít místnost, kde chceme nahrávat. Žili jsme v bláhovém domnění, že vše nahrajeme na jeden ruchový mikrofon a dva klopáky napojené přímo do fotoaparátů. Praxe nás rychle vyvedla z omylu. Testování prokázalo, že musíme zakoupit další zařízení, která zajistí kvalitní nahrávání zvukových stop. Zde přichází druhá rada… testujte dvakrát a poté ještě desetkrát.

Přijdete na neuvěřitelné množství drobností, které mohou při ostrém natáčení způsobit fatální chybu. Na co jsme kupříkladu přišli my? Vrzala nám podlaha, baterie se vybíjejí rychleji než potřebujeme, světla produkují příliš tepla, skleničky na stole příliš cinkají… seznam by byl nepřeberný a určitě se bude stále doplňovat, jen doufáme, že nepříliš velkou rychlostí.

Střih a obecně postprodukce

Vyzkoušeli jsme řadu programů na střih videa a některé jsou pro uživatele i relativně přívětivé. Je ovšem obrovský rozdíl, když vidíte stříhat profesionála a amatéra. Rychlost zpracování je nepoměrná a profík (nebo alespoň velmi zkušený nadšenec) dokáže video nastříhat za zlomek času. Než jsme měli první nahraná testovací videa, tak jsme odhadovali, že sami sestříháme jeden rozhovor za cca dva dny. Najednou ale přišla otázka animací, korekcí, srovnání zvuku a z dvou dnů se stal týden a nakonec se ukázalo, že zde bude potřeba opět ruka odborníků. Oslovili jsme tedy další specialistu, Jakuba Fiedlera, který je začínajícím filmařem a do jeho rukou jsme svěřili střih prvních videí a další doplňující práce.

Víme ovšem, že každý člověk a obzvlášť jednotlivec musí mít zálohu. Hledali jsme tedy i mezi specializovanými společnostmi, které se na tvorbu videí a postprodukci specializují. Zde se jako efektivní kanál pro jejich oslovení osvědčil portál Epoptávka.cz. Z pozice dodavatelů s ním nemáme příliš dobré zkušenosti, ale jako zákazníci ho v tomto případě musíme pochválit.

Adam Pýcha - článek: Natočit, sestříhat, publikovat... Ale jak na to?

Poptávka vygenerovala relevantní odpovědi od několika společností, s kterými nyní začínáme spolupracovat a pomalu nás přesvědčují o svých kvalitách. Velmi nás překvapilo, jak express je možné video sestříhat, pokud máte techniku a kapitál v podobě šikovných a zkušených rukou.

Pokud bych měl mé rady shrnout:

  • konzultujte, ptejte se a nechte si poradit
  • vyčleňte si čas na důkladné testování
  • každý člověk s kterým spolupracujete musí mít zálohu (a ideálně ať má zálohu i tato záloha)
  • snažte celý proces postavit od počátku tak, abyste zvládli maximu prací sami. Jde to.
  • oslovte více dodavatelů a testujte je. Třeba zjistíte, že někdo je o polovinu levnější a dvakrát rychlejší.

Natáčení je neuvěřitelně vzrušující a stresující věc. Věřím, že nejen my jsme byly často překvapeni, kde mohou nastat jeho úskalí. Snad vám naše zkušenosti začátečníků trochu pomohou a nebudete muset řešit problémy, které nás potkali a jistě ještě potkají.