Co jste za tento rok zvládli? Jak si stanovit cíle na ten následující

Co jste za tento rok zvládli? Jak si stanovit cíle na ten následující

Vánoční čas tomu nahrává, dovolte mi tedy menší zamyšlení nad stanovováním osobních cílů. Nejen pro podnikatele jde o naprosto zásadní úkol. Stagnace je začátkem konce. Položte si otázku, jak jste se tento rok posunuli. Dokázali jste se v něčem zlepšit? Jste chytřejší a váš přínos pro klienty výrazně narostl? Je-li po roce vše úplně stejné, nebyl to promarněný rok?

Možná to zní jako fráze. Společnost na nás neustále vyvíjí tlak, ať jsme lepší, chytřejší, rychlejší a dokážeme dokonale využívat svůj čas. Prokrastinace se stala sprostým slovem. Pomalu se bojíme přiznat, že pracujeme s e-mailem, aby nám někdo nevyčinil, jak neefektivně je to vynaložený čas. Každý extrém je špatný, ale něco pravdy na tom je.

Usnadněte si to…

Nedávno jsem psal článek o LinkedInu, jako prostředku umožňujícím sledování svého profesního rozvoje a vývoje. Důsledná sebereflexe je velmi náročná, tak si ji maximálně usnadněte. Pomohou vám i offline nástroje a nemusí se jednat o plánovací diáře klasického ražení. Skvělým pomocníkem vám bude Doller. O tomto motivačním diáři si můžete přečíst v rozhovoru s jeho tvůrcem Honzou Emlerem.

Plány na následující rok mají být ambiciózní. Já se snažím stanovit vždy minimálně tři velké cíle, kterých bych chtěl dosáhnout nebo udělat maximum k jejich dosažení. Musím ovšem sledovat svůj progres. Velké cíle se mohou zdát nedosažitelné, tak si je rozložte na co nejmenší dílky a ty postupně skládejte. Já využívám na toto plánování Asanu. Vám může pomoci klidně papír a tužka.

Rozhodně si nemyslete, že cíl musí být konkrétní. Nemusí se jednat o jeden výsledek, jako je třeba nový web, dokončení nějakého kurzu nebo naprogramování vlastní aplikace. Rád si stanovuji cíle obecnějšího rázu. Třeba se zlepšit v PHP. U tohoto cíle nelze najít konkrétní bod, kdy bude splněn. Vždy je možné se dále zlepšovat. Doporučuji si stanovit pevný plán a ten dodržovat. Každý týden se dvě hodiny vzdělávejte a vše si evidujte. Budete mít nad sebou nutný bič.

Buďte lepší než ostatní

Nebudeme si nic nalhávat. Většině stačí průměr. Ať jste zaměstnanec nebo podnikatel, osobní rozvoj vyžaduje vykročení ze své komfortní zóny a určitou míru sebezapření. Dokážete-li, že jste jedinečný a jdete si za svými cíli, tak vám to pomůže, ať už podnikáte či nikoliv. Vlastní projekty a aktivita jsou obrovské výhody i u pracovních pohovorů.

Za pár dní končí rok 2016. Položte si zásadní otázku. Jste v něčem lepší než na jeho počátku? Pokud je odpověď záporná, máte jedinečnou šanci to změnit. Byť se často dočtete, že je nový rok pouze vymyšleným zlomem a začít se dá vždy, tak to není úplně pravda. Nový rok je vždy novým začátkem a pro vás novou příležitostí.